Urokliwa Stocznia Cesarska
Stocznia Cesarska, dawniej Królewska w Gdańsku to wyjątkowy obszar, ponieważ powstała jeszcze za czasów zaborów Polski. Królestwo Prus, Cesarstwo Niemieckie, Wolne Miasto Gdańsk, wreszcie Rzeczpospolita Polska Byli to kolejni włodarze tych terenów. Stocznia produkowała na wielką skalę niemieckie łodzie podwodne (U-Booty) podczas Pierwszej Wojny Światowej. Była też jednym z większych producentów dla niemieckiej Kriegsmarine podczas Drugiej Wojny Światowej. Wreszcie stanowiła część legendarnej Stoczni Gdańskiej. Taka przeszłość to już wystarczająca rekomendacja. Dodajmy jeszcze unoszący się w trakcie tygodnia zapach lakieru, fotogeniczne zakamarki, czy spotkanie z 800-tonowym młotem. Młot ten to jedna z legend stoczniowych. Domykano nim pudełko zapałek, co świadczy o wielkiej precyzji, no i kunszcie obsługujących. Jawi nam się zatem jedna z najciekawszych atrakcji Gdańska. Gdańsk to nie tylko piękne Główne Miasto.
Stocznia Cesarska dziś
Niedawno udostępniono tereny, na których Stocznia Cesarska działała już w pierwszej połowie XIX wieku. Dziś możemy podziwiać dawne budynki (niektóre obecnie w renowacji). Poruszamy się opisaną na terenie zwiedzania trasą, która zaczyna się niedaleko Europejskiego Centrum Solidarności i historycznej Sali BHP. Należy zachować ostrożność poruszając się po tym obszarze, ponieważ jest to teren, gdzie dziś również tętni życie stoczniowe. Przemieszczając się między pracownikami w kaskach ochronnych dotrzemy też do ciekawej wystawy. Zorganizowała ją Morska Fundacja Historyczna. Co prawda trzeba się wdrapać, jak dawni stoczniowcy, po metalowych schodach, ale na górze czeka wystawa „Stocznia Gdańska w PRL” z całą plejadą pamiątek po powojennej historii stoczni.
Ponadto, unikalny klimat Stoczni Cesarskiej przyciąga także artystów. Powstają tu instalacje artystyczne, jak chociażby niedawna wystawa dzieł Stefana Kornackiego („TAŚMA. Żużlowa liga COVID-19, Sezon II. Najszybsza wystawa”) w budynku „Dyrekcji” Stoczni Cesarskiej. Inny przykład to plenerowa rzeźbiarska ekspozycja dzieł Czesława Podleśnego. Robi ona niesamowite wrażenie w otoczeniu dawnej pochylni Wydziału Kadłubowego K-2.
Zwiedzanie Stoczni Cesarskiej można rozpocząć dowolnej porze. Zamów przewodnika tutaj
Read More